Kā pavairot savus ienākumus, neizejot no mājas?

TERMORELAX

. Tā apjomīgo augu kolekciju un pats sevi uzturu ar nelielo izdienas pensiju un ieņēmumiem, ko ziedojumu veidā gūstu no dārza apmeklētājiem. «Visu laiku kaut kas iznīkst, kaut kas nāk klāt – par to nav jāšausminās, galu galā dārzs jau nav no gumijas. Pēc pamatskolas beigšanas aizgāju uz Liepāju mācīties par metālapstrādes speciālistu, taču vēlāk dzīve iegriezās tā, ka kļuvu par milici. Šodien privātā botāniskā dārza īpašnieks daudzpusīgi sadarbojas ar LU botānisko dārzu, Salaspils Nacionālo botānisko dārzu, uztur regulārus sakarus ar nozares speciālistiem ne tikai Latvijā, bet arī visā plašajā pasaulē. «Pasaules praksē privāti dendroloģiskie dārzi nav nekāds retums, taču tos atļauties var tikai ļoti turīgi cilvēki. Kredītu veidi un populārākie aizdevēji internetā.

Gladiolu agrotehnika jautājumos un atbildēs

.

Te būs instrukcija, kā no nogriezta zieda izaudzēt īstu rozi -

. Pēc Cinovska kunga aiziešanas viņsaulē Graudiņam nesavtīgu palīdzību un padomus joprojām sniedz zinātnieka darba turpinātāja Ināra Bondare. Augu pieradināšana ir ilgstošs process, kas prasa pacietību un darbu daudzu gadu garumā.» Apgūts pašmācībā Ar acīmredzamu lepnumu Graudiņš stāsta, ka dendroloģijā un dārzkopībā nepieciešamās zinības galvenokārt apguvis pašmācības ceļā. Brīnumdārzā atrasta vieta arī mākslīgi radītam miniatūram purviņam un pustuksnesim – arī tur aug atbilstošas floras augi. Noskatīto zemes gabalu Grobiņas vadība Cinovskim tomēr nedevusi, aizbildinoties ar ieplānota sporta laukuma būvi. gadā «piespēlējis» profesors Raimonds Cinovskis, kādreizējais Salaspils Nacionālā botāniskā dārza dendrofloras laboratorijas vadītājs. Tur, kur visu laiku notiek izmēģinājumi, kāda kolekcijas auga aiziešana bojā ir parasta parādība, jo ne jau visiem silto zemju augiem mūsu mitrais piejūras klimats izrādās piemērots. Savā laikā, mācoties Iekšlietu darbinieku skolā Rīgā, pa vakariem regulāri gājis uz Jāņa Misiņa Fundamentālo bibliotēku un nopietni ņēmis cauri visas ārzemēs izdotās grāmatas par dārzkopību. Par biznesu to visu nenosauksi – drīzāk ar likumu atzīts dārzkopja un augu pētnieka dzīvesveids, kas eksistenciāli ļauj izdzīvot un iespēju robežās nedaudz paplašināties. «Esmu iezemietis! Grobiņā dzimis, audzis, joprojām tepat dzīvoju. Septiņos stāvos Nejaušam ekskursantam atrašanās Ilmāra dārzā pirmajā mirklī var šķist kaut kas līdzīgs ekstremālam piedzīvojumam īstos džungļos. Dārznieks lepojas ar savu skujkoku kolekciju, kurā ir tādi retumi kā Himalaju ciedrs, Japānas širmegle, kuningāmija, Amerikas mamutkoks, metasekvoja, Jaunzēlandes podokarps, mamuta rabarberi un vēl, un vēl. Mani darbības principi ir tādi paši kā valsts botāniskajiem dārziem: augi jāsēj, jāpavairo, jāreģistrē, jāapraksta to attīstība, īpatnības – tiek veikts nopietns zinātnisks darbs. Skolas gados interesi par augiem stiprināja botānikas skolotājs Jēkabsons, pa vasarām aicinādams strādāt skolas izmēģinājumu lauciņos. Kaut ko drīkstu arī pārdot, bet, piemēram, Sarkanajā grāmatā iekļautos augus atļauts pavairot tikai no sēkliņām,» saka Ilmārs Graudiņš. Mana aizraušanās ar augu vākšanu ir sākusies pavisam nevainīgi: atrodi kaut ko vēl neredzētu, iesēj vai iestādi un gaidi – būs vai nebūs. Divu vīru kopīgas valodas atrašana un abpusēja darba rezultāts vainagojies gan ar pirmā privātā botāniskā dārza izveidi, gan ar Latvijas Dendrologu biedrības nodibināšanu.

Kā pavairot savus ienākumus, neizejot no mājas. Kā redzat, neesmu ne grāfs, ne firsts, ne vietējais miljonārs, bet man ir privāts botāniskais dārzs. Kāds mazumiņš atlec arī no stādu pārdošanas un konsultācijām. Pirmos centienus rušināties pa zemīti atbalstīja mamma, dārzā ierādīdama dobi, kurā drīkstēju sēt un stādīt visu, kas ienāk prātā. Kad zinātnieks apņēmības pilns savus meklējumus bijis gatavs turpināt tālāk, Graudiņš, saprazdams, ka tādu Dieva dāvanu laist garām būtu liela muļķība, cēlis priekšā sava nelielā dārza platību un piedāvājis varbūtēju sadarbību. Kā pavairot savus ienākumus, neizejot no mājas. Pirmkārt: nekur citur pie līdzīga rakstura grāmatām toreiz nevarēja tikt klāt, otrkārt: zināšanas, kas iegūtas no izlasītā, esot līdzvērtīgas studijām augstskolā. Pamatīgi iesakņojusies un katru gadu augļus dod paša stādītā ēdamā kastaņa, divi jau ražojoši valrieksti, aug vairākas sakuras, tulpju koks, baltais zīdkoks, dinozauru laikabiedrs ginks, galvīves, toreja, Čīles araukārija, Ķīnas pseidolapegle, daudz rododendru. Regulāri saņemu katalogus, no kuriem varu pasūtīt interesējošos augus vai to sēklas, notiek nepārtraukta korespondences apmaiņa. Par ikvienu dārzā augošo augu dārzniekam savs stāstāmais: no kurienes cēlies, kā iegūts, kā aug. Oficiāli nodarbojos ar introdukciju – reto augu ieaudzēšanu Latvijā, to popularizēšanu un palaišanu tautās,» ironizē dārzkopis

Comentarios